Úvodník: Neviditelné IT

Úvodník: Neviditelné IT

Oddělení IT a dodavatelského řetězce mají společné hlavně to, že odvádí dobrou práci právě tehdy, když o nich ani nevíme.

Tvrdit v roce 2022, že jádrem každé silné a dobře fungující společnosti jsou silné IT systémy je sice pravdivé, ale poměrně nadbytečné tvrzení. Co však dělá IT systémy skutečně silnými? Já, jako laik, který se v IT nevyzná, shledávám v této oblasti důležitými 4 základní složky: uživatelskou přívětivost, rychlost odezvy, možnosti integrace a míru bezpečnosti.

Rádi s kolegy, co mají na starost dodavatelský řetězec, žertujeme, že oddělení IT a dodavatelského řetězce mají společné hlavně to, že odvádí dobrou práci právě tehdy, když o nich ani nevíme. Většina z nás, uživatelů IT systémů (ať už komerčních nebo průmyslových), není ajťáky, tím více si vážíme toho, že rozhraní, jež denně používáme, jsou intuitivní a snadno se s nimi pracuje. Cloudová řešení pou-žívaná v Zentivě patří mezi nejmodernější, díky nim máme kdykoli, odkudkoli a z jakéhokoli zařízení přístup ke všem potřebným dokumentům.

Svět, ve kterém žijeme, se neustále zrychluje, inovace otřásají zavedenými průmyslovými odvětvími v řádech měsíců, a všichni jsme pod neustálým časovým tlakem. To se promítá i do naší každodenní práce, a právě proto potřebujeme rychlé IT systémy. Není to tak dlouho, kdy otevření souboru ulože-ného v cloudu z „průměrného PC trvalo déle než minutu.

Bylo to frustrující a neefektivní, naštěstí nám dnešní prostředí umožňuje mnohem rychlejší odezvu.

Integrace není důležitá jen pro farmacii, nicméně je to v našem odvětví velké téma. Berme to z pohledu pacienta. Z jakéhokoli důvodu (chronické onemocnění či akutní problém) navštívíte svého lékaře a on vám zašle e-recept. V lékárně pouhým ukázáním QR kódu dostanete předepsaný lék. Lékárenský PMS software „automaticky“ objednává lék od velkoobchodníka, a ten zase automaticky objednává doplnění zásob od výrobců, jako je Zentiva. Úroveň integrace je v našem odvětví obrovská, a je možná jen díky skvělým IT týmům, které dokážou zvládnout takovou komplexitu.

Screenshot 2022 03 15 at 16.05.30

V neposlední řadě pak stojí bezpečí. Tím je pro nás robustnost a kybernetická bezpečnost. 19. ledna se systém e-receptů asi na 5 hodin zhroutil (nedostatek kapacity serveru nebo kybernetický útok, nikdo přesně neví). Tato událost však stačila k narušení celého dodavatelského řetězce, hlavně to však zasáhlo pacienty, kterým se nedostalo potřebných léků. Zentiva je největším dodavatelem léků (v počtu balení) v České republice a je klíčovým partnerem pro celý systém českého zdravotnictví tím, že poskytuje kvalitní a cenově dostupné léky milionům českých pacientů.

Jsme odhodláni pokračovat v naplňování naší mise, proto bych zde rád poděkoval našim IT týmům usnadňujícím nám každodenní práci tím, že zajišťují rychlé, robustní a bezpečné prostředí. Také velmi děkuji komunitě Data Security Manage-ment, že činíte náš „stále více virtuální“ svět tak bezpečný, jak jen to jde!

Boris Sananes
generální ředitel Zentiva Česká republika

Screenshot 2022 03 15 at 16.05.49 min

 


Vytisknout