Důvěryhodné služby, eIDAS2 a Národní blockchainový registr NABRE

Důvěryhodné služby, eIDAS2 a Národní blockchainový registr NABRE

Článek se zabývá postavením blockchainu v rámci důvěryhodných služeb definovaných nařízením EU 2024/1183 známým jako eIDAS2. Toto nařízení je průlomem, který pokládá legislativní základy k využití blockchainu mimo kryptoměny, do běžné průmyslové a obchodní praxe. Článek seznamuje s důvěryhodnými službami a technologiemi, současným stavem implementace eIDAS2 a platformou Národní blockchainový registr, která jako první v České republice poskytuje komerční služby blockchainu jako důvěryhodné technologie.

 Blockchain                  Elektronická identita                eIDAS2             Digitální důvěra              NABRE

Autorita a důvěryhodné služby

Vlastnictví a směna majetku jsou s lidstvem spojeny od nepaměti. Zatímco v malých komunitách se transakce opíraly o osobní důvěru a zvyklosti, s rozvojem prvních států začala vznikat pravidla, která vlastnictví i obchodní vztahy regulovala. Právě tehdy se objevují instituce, které umožňují bezpečnější obchodní výměnu – od prvních zákoníků v Mezopotámii po standardizaci peněz.

S rostoucím okruhem obchodních partnerů, kteří se často neznali osobně, vyvstala potřeba důvěryhodné třetí strany – nezávislé autority, která by zajišťovala férovost a právní jistotu transakcí. Tak vznikli notáři, které najdeme již ve starověkém Egyptě, Číně či Mezopotámii. Tehdejší notáři, úředníci a obchodní zprostředkovatelé byli poskytovateli důvěryhodných služeb, kdy stvrzovali smlouvy a garantovali platnost právních aktů. Důvěryhodnost autority vzhledem k platnému právu byla zajišťována zpočátku jen nepřímo. Teprve starověký Řím zná státem certifikované notáře jejichž důvěryhodné služby se blíží dnešnímu pojetí, jak jej známe ze současného práva, jako je např. evropské nařízení eIDAS nebo eIDAS2.

Důvěryhodné technologie jako nástroj autority

K vykonávání důvěryhodných služeb autority vždy používaly různé technologické nástroje, které měly zamezit podvodům a posílit autenticitu dokumentů a transakcí. Mezi tyto technologie patřil např. podpis, pečetě, vodoznaky a v moderní době i elektronické podpisy a certifikáty. Je však zásadní si uvědomit, že žádná z těchto technologií sama o sobě neposkytuje důvěryhodnou službu. Důvěryhodnost vychází vždy z autority, která technologii využívá a garantuje její platnost. Např. pečeť měla hodnotu pouze tehdy, pokud patřila uznávané osobě či instituci, stejně jako elektronický podpis má smysl pouze v případě, že je vydán důvěryhodnou certifikační autoritou.

Od centrálních autority k autoritě decentralizované

Již od starověku měly autority v oblasti důvěryhodných služeb centrální charakter. Ať už šlo o jednotlivce (notáře, písaře), instituce (chrámy, soudy) nebo státní a nadnárodní orgány, tyto entity poskytovaly záruku pravosti, vymahatelnosti a integrity transakcí. V digitální éře však dochází k posunu. Blockchain je první důvěryhodnou technologií, která umožňuje poskytování důvěryhodných služeb i bez centrální autority. Zatímco tradiční model vyžadoval třetí stranu jako garanta důvěry, blockchain umožňuje ověřování transakcí kolektivně, prostřednictvím sítě nezávislých uzlů. Díky tomuto mechanismu se o něm mluví jako o decentralizované autoritě.

Je zásadní si uvědomit, že ani blockchain neposkytuje důvěryhodnou službu pouze z titulu důvěryhodné technologie. Důvěru poskytují majitelé nodů blockchainové sítě, kteří transakce ověřují a udržují integritu záznamů. Technologie blockchainu jen umožňuje, že tito majitelé nemusejí být sami o sobě všichni důvěryhodní, mohou se mezi nimi vyskytnout i podvodníci nebo zločinci. Přesto je blockchain schopen poskytnout důvěryhodnou službu – síť jako celek je schopna odolat pokusům o podvod či manipulaci. Přesto není každý blockchain automaticky důvěryhodný. Schopnost poskytovat důvěryhodné služby závisí na splnění určitých podmínek. Tuto skutečnost reflektuje i právo Evropské unie, které počítá s regulací blockchainu jako důvěryhodné služby.

Nové důvěryhodné služby zaváděné v EU

Také Evropská unie reaguje na vznik decentralizované autority a jejího využití v důvěryhodných službách. Nejznámější důvěryhodnou službou regulovanou nařízeními EK byl donedávna elektronický podpis (electronic signature). Od května 2024 však platí nové nařízení EU 2024/1183 – eIDAS2. Toto široce koncipované nařízení stanovuje rámec a podmínky pro zavádění důvěryhodných služeb v EU. Původní vlajkovou lodí těchto služeb je známá Elektronická peněženka pro digitální identitu (EUDI Wallet) umožňující prokazovat svou (evropskou) občanskou identitu, autentizaci a sdílení dokumentů spojených s držitelem této identity. Blockchain jako důvěryhodná technologie se do eIDAS2 dostal až těsně před vydáním nařízení. Poprvé je zmíněn až v 68. odstavci preambule. Mluví se o tom, že tato technologie byla do eIDAS2 zahrnuta až po vytrvalém působení technologických firem na EK.

Jak vypadá seznam klíčových důvěryhodných služeb a s nimi spojených technologií, které definuje eIDAS2:

  1. Electronic signature (elektronický podpis) + electronic time stamp (elektronické časové razítko), služba poskytování elektronického podpisu zůstává zachována z nařízení EU 910/2014 (eIDAS).
  2. EUDI Wallet (Elektronická peněženka pro digitální identitu) je v nařízení definována jako harmonizovaný prostředek umožňující provádět autentizaci údajů spojených s totožností majitele peněženky a sdílet je.
  3. Electronic Ledger (elektronická kniha záznamů) podle definice nařízení představuje pořadí elektronických datových záznamů, které zajišťuje jejich integritu a přesnost jejich chronologického řazení. eIDAS2 nikde ve svém textu slovo blockchain nepoužívá. Technický a právní výklad této definice však technologii blockchainu s touto definicí ztotožňuje.

Důvěryhodné služby (elektronický podpis, EDI peněženka a blockchain) se považují za substituty. Není tomu tak. Každá z těchto služeb je určena k jinému účelu, i když je pravda, že se tento účel dá všemi těmito službami více či méně komplikovaně naplnit. Stručně lze rozdíly charakterizovat takto:

  • Elektronický podpis je spojen s jedinečnou osobou a její identitou. Služba zaručuje, že jsem to já, kdo stvrzuje svůj vztah k digitálnímu objektu (např. s ním souhlasím), a čas, ve kterém se tak stalo. Tato záruka spočívá ve vložení podpisu do objektu; objekt je tedy službou pozměněn. Při ověření podpisu je třeba k této skutečnosti přihlížet. Proto se elektronický podpis využívá většinou jen pro digitalizované textové dokumenty, využívá se převážně jen jako digitalizovaný úkon podpisu na papírovém dokumentu. Poskytovatelem této služby je typicky centrální autorita – poskytovatel certifikátů elektronického podpisu.
  • Elektronická peněženka pro digitální identitu – tato služba je rovněž spojena s vlastníkem peněženky, jeho identitou. Opět zaručuje, že jsem to já a že objekty, na které záznam v digitální peněžence odkazuje (např. osobní doklady, certifikáty atd.), se vztahují ke mně osobně. eIDAS2 neurčuje, jakým způsobem je tato záruka technicky poskytována, nechává to na poskytovatelích. Požaduje však kompatibilitu ověření těchto záruk v evropském prostoru. Z toho vyplývá, jak později uvidíme, i to, že se počítá s centrální autoritou, která bude tuto službu poskytovat.
  • Elektronická kniha záznamů se podstatně odlišuje od předchozích dvou služeb. Proto je kolem ní stále několik právních i technických nejistot. Služba v tomto případě není spojena s žádnou osobní identitou. Poskytuje se v souvislosti s digitálním objektem. Poskytovatel, který v tomto případě nemusí být centrální autoritou, ale bude typicky autoritou distribuovanou, zaručuje, že dotčený objekt má prokazatelnou integritu a časovou souvislost s ostatními záznamy v této elektronické knize.

Stav zavádění eIDAS2 v zemích EU

EU 2024/1183 – eIDAS2 je nařízením EK, platí v celé EU od okamžiku vstupu v platnost (20. května 2024). Nepodléhá tedy transpozici, převodu do národních legislativ. Vyžaduje však národní implementaci, tedy vydání předpisů o lokální realizaci.

Vodítkem pro národní implementace eIDAS2 jsou prováděcí akty, kterými EK definuje parametry služeb definovaných v eIDAS2, např.:

  • technické specifikace,
  • požadavky na bezpečnost a interoperabilitu,
  • certifikační postupy.

Jak již bylo zmíněno, původní prioritou eIDAS2 byla elektronická peněženka. K ní byly 28. listopadu 2024 přijaty EK prováděcí akty, které mimo jiné nařizují členským státům zřídit tuto službu do dvou let (do konce roku 2026). Ve většině států již tento proces probíhá, se státní nebo evropskou podporou jsou vyvíjeny potřebné technologie a certifikační postupy.

Pro elektronickou knihu záznamů dosud žádný prováděcí akt přijat nebyl. Důvodem je diametrální odlišnost distribuované autority od centrální autority využívané v elektronickém podpisu (poskytovatel certifikátů) a EUDI Wallet (ta měla být pravděpodobně původně postavena na evropském blockchainu EBSI, od toho však EK ustoupila a nechává na jednotlivých státech rozhodnutí, zda a na jaké technologii budou certifikovat EUDI Wallet jako důvěryhodnou službu). Blockchain je však distribuovanou autoritou a právní názory na jeho podstatu nejsou dosud úplně sjednoceny. Víme o tom své, neboť pro platformu NABRE a další naše blockchainy poskytujeme obchodní smlouvy, na kterých spolupracujeme s předními právními kancelářemi pro digitální právo.

Naše společnost však pozorně sleduje vývoj na tomto poli a Národní blockchainový registr NABRE je připravován tak, aby byl schopen požadavkům budoucích prováděcích aktů a národní implementace vyhovět.

Národní blockchainový registr NABRE

NABRE je blockchainová platforma založená na konsorciálním blockchainu. Slouží k budování aplikací poskytujících důvěryhodné služby. Je připravována k certifikaci jako klasifikovaná důvěryhodná služba. Základní myšlenka NABRE je však širší. Důvěryhodné služby jsou třeba ve státní správě, průmyslu, obchodu a dalších oblastech. NABRE proto nenabízí jen základní autentizaci dokumentu. Umožňuje budovat specializované služby pro vertikální trhy. Jen tak může být nabídka důvěryhodných služeb obchodně úspěšná.

Proto NABRE nenabízí jen blockchain, ale i doprovodné služby. Nabízíme platební bránu, počítáme se zabezpečeným úložištěm pro zákaznická data, připravujeme API do modelu AI, chceme nabízet možnost využít 5G komunikaci. To by mělo pomoci našim partnerům a zákazníkům vybudovat úspěšnou aplikaci.

Budujeme NABRE jako kvalifikovanou důvěryhodnou službu

Zmínili jsme již, že prováděcí akty pro službu elektronická kniha záznamů nebyly dosud vydány a vlastnosti blockchainu nutné pro certifikaci kvalifikované důvěryhodné služby dosud nejsou stanoveny. Přesto se na tuto certifikaci připravujeme. Vycházíme z dostupných dokumentů týkajících se eIDAS a eIDAS2, které vždy obsahují hlavní témata prováděcích aktů jako:

  • Architektura a referenční rámec (Architecture and Reference Framework – ARF)
  • Referenční implementace (Reference Implementation)
  • Bezpečnost a ochrana soukromí
  • Interoperabilita a přeshraniční použití
  • Certifikace a oznamovací systém

Vzhledem k tomu, že prováděcí akty většinou odkazují na standardy ISO, vycházeli jsme při návrhu NABRE a vůbec všech našich blockchainových platforem z těchto standardů. Naštěstí se společnost ELA Blockchain Services stala stala členem Technické normalizační komise TNK 754 Pracovní skupina k ISO/IEC 307 Blockchain a technologie distribuovaného registru, která připravuje standardy pro technologie DLT (Distributed Ledger Technology). To nám umožňuje seznámit se s těmito standardy mezi prvními. Pořizujeme také pro Českou agenturu pro standardizaci (ČAS) překlady vybraných standardů do češtiny.

Za klíčové standardy pro certifikaci poskytovatele blockchainu jako kvalifikované služby považujeme ISO 23257:2022 týkající se referenční architektury blockchainu a některé z doplňujících technických reportů, např. ISO/TR 23244:2020 zabývající se ochranou soukromí. Předpokládáme, že z nich budou vycházet i připravované prováděcí akty pro eIDAS2. Další standardy a technické reporty se už týkají spíše konkrétních aplikací blockchainu a je na nich vidět silný vliv kryptoměnového a NFT světa. My připravujeme block-chainovou platformu NABRE pro použití na kterémkoli vertikálním trhu a zaměřujeme se spíše na svět průmyslu, obchodu a služeb než na finančnictví. Proto považujeme za důležité také nařízení EK 2023/2854 (Data Act) platné od ledna 2024, které reguluje ukládání dat mimo země EU. Z toho důvodu je platforma NABRE konsorciálním block-chainem, kde existují konkrétní majitelé nodů, kteří mají pod kontrolou lokalizaci hardwaru, na kterém je blockchainový node instalován.

Architektura NABRE

Jak již bylo řečeno, architektura vychází z ISO 23257:2022 realizované jako konsorciální blockchain postavený na technologii Hyperledger Fabric. Situaci máme usnadněnou tím, že Hyperledger Fabric je vyvíjen i s ohledem na ISO standardy. ISO 23257:2022 se zabývá architekturou vnitřních i externích služeb instalovaných v blockchainovém nodu. Stejné rozdělení a s ISO kompatibilní vrstvové schéma NABRE platformy používáme i my, pouze je prezentujeme ve srozumitelnější, zákaznicky orientované podobě, jak ukazují následující obrázky.

Layer model

Layer model SW blockchainového nodu na Obr. 1 zahrnuje všechny skupiny služeb, které ISO 23257:2022 požaduje. Smart kontrakty jsou v Hyperledger Fabric řešeny ve zvláštní zabezpečené vrstvě chaincode, která obsahuje softwarové moduly nejčastěji v jazyce GO. Oproti scriptům používaným ve smart kontraktech veřejných blockchainů umožňuje chaincode Hyperledger Fabric realizovat snadněji jiné než finanční aplikace. Často využíváme možnosti vytvořit v blockchainu standardní konečný automat pro řídicí systémy.

Funkce napříč vrstvami

Hovoří o nich ISO 23257:2022 a jsou zčásti realizované již v jádru Hyperledger Fabric. Je zde např. vestavěn velmi silný management konsorcia spravujícího blockchain. V platformách odvozených z kryptoměnových blockchainů je správa konsorcia komplikovaná, tyto blockchainy mají řízení životního cyklu blockchainu uzpůsobené původní koncepci veřejného blockchainu s anonymními majiteli nodů a tomu odpovídající koncepcí stakeholderů a nezávislou skupinou vývojářů. Hyperledger Fabric používá silný nástroj blockchain policies, který prostřednictvím blockchainu umožňuje konsorciu stanovit technicky nepřekročitelná pravidla pro řízení životního cyklu. Další funkce mimo blockchain, které definuje ISO 23257:2022, jsou v NABRE poskytovány infrastrukturou, kterou naše firma za blockchainovou platformou vybudovala (viz Obr. 2). V součinnosti s policies zajišťuje instalaci, update i upgrade softwaru nodů. Zahrnuje rovněž nástroje pro nezúčastněnou správu sítě, o které budeme hovořit později.

Služby stojící mimo DLT

Standardy ISO definují i další služby stojící mimo DLT. Typicky uvádí oracles, tento typ externích služeb však řeší Hyperledger Fabric jiným způsobem. V našem modelu NABRE jde hlavně o podpůrné služby pro aplikace partnerů, kteří staví na platformě NABRE své aplikace. Patří k nim např. platební brána, kterou mohou zákazníci platit poskytovatelům služeb na platformě, což usnadní komercializaci poskytovaných služeb. Nabízíme široké možnosti přihlášení do aplikace s využitím různých typů identit. Bude možné využít i bezpečné úložiště, které připravujeme s našimi partnery. Počítáme s API do vhodného modelu AI, případně s vývojem vlastního modelu ve spolupráci s některým poskytovatelem. Počítáme také s nabídkou 5G komunikace ve spolupráci s některým z operátorů. Tyto služby usnadňují uživatelům platformy stavět aplikace orientované na vertikální trhy. To považujeme za prakticky jedinou cestu komercializace důvěryhodných služeb pro malé a střední firmy. Touto cestou se po prvotním tápání vydalo také obchodní využití AI.

Snímek obrazovky 2025 04 07 164425Obr. 1: Vrstvové schéma softwaru blockchainového nodu NABRE

Výstavba decentralizované autority

Architektura sama o sobě neposkytuje vlastnosti, které zaručují důvěryhodnost služby, to jsme již zmínili. Autenticita a integrita záznamů v blockchainu, kterou požaduje eIDAS2, nezajišťuje technologie sama, ale garantují ji majitelé nodů, jejich chování a technická omezení a procesy, kterými je vytvářena distribuovaná autorita. Na distribuované autoritě je velmi zajímavé, že na rozdíl od centralizované autority, u které je hodnocení důvěry možné založit prakticky jen na subjektivním vyhodnocení (historie, dobrá pověst…), lze distribuovanou autoritu hodnotit objektivními kritérii na základě konkrétních parametrů.

Důvěryhodnost ve veřejném (permissionless) a konsorciálním (permissioned) blockchainu by vyžadovala rozbor, který

přesahuje rozsah tohoto článku. Uveďme jen, že důkaz důvěryhodnosti distribuované autority veřejného blockchainu je založen na matematické statistice a důvěryhodnost vyžaduje, aby majitelé nodu byli anonymní a byl jich vysoký počet. Konsorciální blockchain, který nedisponuje tak vysokým počet nodů, aby mohly být aplikovány statistické zákony, používá jiný způsob: důvěryhodnost jeho distribuované autority musí být cíleně vybudována a udržována. Hyperledger Fabric k tomu poskytuje nástroje. Jedním z těchto nástrojů jsou již zmíněné blockchain policies. Naše společnost se dlouhodobě a intenzivně zabývá vývojem technologií a procesů využívajících těchto nástrojů k vybudování a provozu blockchainů s vysokou důvěryhodností distribuované autority. Vyvinuli jsme koncept BaAC – Blockchain as Assisted Consortium a nAA – non Alligned Administration, který zaručuje důvěryhodnost permissioned blockhainu srovnatelnou s důvěryhodností obrovských celosvětových veřejných blockchainů. Máme za to, že platforma NABRE spolu s certifikáty, které již dnes nese naše společnost (ISO 9001:2015, EN ISO/IEC 27001:2017), splní podmínky k certifikaci jako důvěryhodné služby.

Snímek obrazovky 2025 04 07 164809Obr. 2: Infrastruktura EBS pro podporu blockchainové platformy

Obchodní model platformy NABRE

NABRE je koncipována jako platforma, která používá platformní obchodní model.

Obchodní model doplňuje platformu blockchainu NABRE ještě zákaznickou platformou, kde jsou umístěny aplikace. Členy konsorcia najdete v platformě NABRE vlevo nahoře jako poskytovatele důvěry. Vlastní nody blockchainové sítě a svou péčí o ně vytvářejí distribuovanou autoritu, kterou blockchainová technologie poskytuje prostřednictvím API rozhraní.

Tuto autoritu sdílejí a využívají:

  • Přímí uživatelé v rámci b2b kontraktu, kteří ji využívají pro sebe a nemají koncové zákazníky.
  • Poskytovatelé b2c aplikací, kteří ji využívají k vytváření důvěryhodné služby pro účely svých komerčních aplikací pro koncové zákazníky.

Platforma má jedinou platební bránu. Jejím prostřednictvím hradí poskytované služby přímí uživatelé i koncoví zákazníci b2c aplikací. Jednotný kreditní systém umožňuje, aby jakýkoli uživatel platformy využíval libovolnou aplikaci. Víme, že některé společnosti preferují jiné způsoby úhrady. Pro ně poskytujeme debetní účty, které vyrovnávají platbou faktury.

Snímek obrazovky 2025 04 07 164939Obr. 3: Obchodní model platformy NABRE

Samotný platební proces probíhá tak, že blockchainový smart kontrakt rozezná, kolik kreditů bylo spotřebováno v aplikaci konkrétního poskytovatele. Na základě vestavěných parametrů vypočte rozdělení úhrady mezi poskytovatele b2c aplikací, majitele nodů a platformního administrátora, kterým je naše společnost. Smart kontrakty na konci měsíce vystaví clearingovou bilanci, na jejímž základě administrátor platformy vyplatí příslušné částky poskytovatelům aplikací a majitelům nodů. Protože výpočty probíhají ve smart kontraktech, nemá na ně administrátor žádný vliv. Naopak musí být jakákoli změna smart kontraktu schválena konsorciem v rámci blockchain policies. Bez něj nelze jakoukoli změnu v softwaru nodu technicky provést. Konsorcium má tímto způsobem v rukou všechny parametry obchodního modelu. Využíváme tento systém proto, že věříme v budoucnost transparentního a nezfalšovatelného managementu platformních aplikací průmyslu i ekonomiky.

Současné aplikace na NABRE

Na platformě NABRE je již spuštěno několik aplikací, které provozují naši zákazníci. Jedná se hlavně o autentizaci vydávaných prohlášení, osvědčení nebo certifikátů.

Aplikace přímých uživatelů distribuované autority:

  • Skupina firem dovážejících medicínskou techniku autentizuje na NABRE certifikáty prodávaných zařízení. Každý ze zákazníků se může kdykoli přesvědčit, zda je certifikát patřící k zakoupenému přístroji pravý a platný.
  • Český institut pro akreditaci o.p.s. (ČIA) k 1. květnu 2025 spouští na NABRE autentizaci Osvědčení o akreditaci vydávané akreditovaným subjektům posuzování shody (laboratořím, certifikačním a inspekčním orgánům), které tímto prokazují svou kompetenci k činnostem v rozsahu akreditace. Do budoucna je plánována možnost propojené autentizace výstupů subjektů posuzování shody s akreditací ČIA, aby mohli zákazníci ověřit i to, zda subjekt při vydání tohoto výstupu (protokol, certifikát, zpráva) disponoval akreditací. Pro tuto službu bude ČIA vyvíjet a poté klientům nabízet svou vlastní aplikaci.
  • Elektrotechnická asociace České republiky spouští pilotní projekt využívající NABRE k autentizaci revizních zpráv pro elektrická zařízení, opět propojený s osvědčením revizního technika, který revizi provedl. Autenticitu revizní zprávy bude možné veřejně ověřit.

Snímek obrazovky 2025 04 07 165251Obr. 4: Gartner Hype Cycle pro průmyslový blockchain

Společnost ELA Blockchain Services také na NABRE sama provozuje několik aplikací:

  • Digitální zmocněnec je aplikace, která autentizuje videozáznamy z důležitých procesů a nahrazuje tak dohlížejícího zmocněnce, který má kontrolovat jejich průběh. Zajímavou aplikací je autentizovaný videozáznam z balení a plombování zásilky do některého z problematických regionů, kde dochází k podvodům a neoprávněným reklamacím. Jeden z našich zákazníků tímto způsobem ukončil neustále spory s příjemcem o údajné neshody obsahu s nákladním listem. Již jen autentizovaný videozáznam použitelný v případném soudním sporu odrazuje od pokusů o podvod. Digitální zmocněnec se dá využít např. i pro záznam certifikačních zkoušek (třeba na simulátorech), pro regulované nebo jinak důležité profese, předávacího procesu důležitých technických zařízení dodavatelem a v mnoha dalších případech.
  • Na NABRE také provozujeme hlasovací aplikaci, která zajišťuje anonymitu a úplnou zpětnou auditovatelnost hlasovacího procesu.

Závěr

Vydání nařízení eIDAS2 považujeme za událost, která akceleruje rozšíření blockchainu do běžného života. Přináší možnosti mnoha inovací a obchodních i investičních příležitostí. Přichází ve chvíli, kdy se křivka modelu vývoje a přijetí blockchainu v průmyslu (Gartner Hype Cycle) nachází na počátku stoupání k reálné produktivitě (slope of enlightment) a je jedním z urychlujících faktorů.

Společnost ELA Blockchain Services byla založena na vrcholu období neopodstatněného očekávání (peak of inflated expectations). Byla to doba, kdy vznikaly velké průmyslové blockchainové projekty (MAERSK TradeLens, Austrálie BeefLedger…). Poté došlo k pádu zájmu o průmyslový blockchain, trval zájem o kryptoměny a NFT.

Jsme přesvědčeni, že strmost křivky v současném období zvyšuje několik faktorů:

  • Vydání eIDAS2, které pokládá legislativní základy k využití blockchainu v průmyslu a obchodě.
  • Pád Gartnerovy křivky do deziluze ve vývoji NFT. Krypto firmy hledají náhradní trhy i v průmyslu a obchodě. Zatím rozvíjejí web3 v oblasti b2c, kde mohou využít své technologie (Ethereum) a trhy po NFT.
  • Rozvoj kyberbezpečnosti v kontextu AI. Bude stoupat poptávka po autentizaci dat jako obraně proti falšování. Blockchain je ideální nástroj pro autentizaci.

Na základě těchto předpokladů a dosavadních zkušeností s obchodním využitím blockchainu jsme v loňském roce spustili projekt NABRE. Přelom letošního roku ukazuje, že jeho model bude velmi pravděpodobně úspěšný. Do konsorcia NABRE stále hledáme významné businessové hráče na poli poskytování a využití důvěryhodných technologií. Současná situace jim nabízí novou a zajímavou obchodní příležitost.

Snímek obrazovky 2025 04 07 165642Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Snímek obrazovky 2025 04 07 165743Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Snímek obrazovky 2025 04 07 165933Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Snímek obrazovky 2025 04 07 170024Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Vytisknout